Category Archives: Blog

Toyota Land Cruiser w terenie potrafi więcej niż myślisz

Toyota Land Cruiser to specyficzne obecnie podejście do projektowania aut. Dawniej konkurencji było bardzo dużo – dziś nie ma jej wcale. Żaden z obecnych na europejskich rynku modeli nie daje tak wielu możliwości jednocześnie. Land Cruiser jest z jednej strony znakomitym autem codziennym, wycieczkowym, SUV-em, minivanem, holownikiem, ale też terenówką z krwi i kości.

W programie klasycznie sprawdzę ten ostatni parametr, by porównać, w którym miejscu jest Land Cruiser wobec siostrzanej toyoty hilux czy takiej legendy jak Jeep Wrangler. O tym jak bardzo jest dopracowaną konstrukcją przekonacie się oglądając ten film.

Europejskie huty prędzej zmniejszą produkcję niż ceny stali

Wysokie koszty surowców i energii powodują, że trudno się spodziewać obniżki cen na rynku stali. Dużą niewiadomą jest motoryzacja, która w ubiegłym roku zmniejszyła odbiór stali. Powrót tego segmentu do normalnego poziomu zamówień spowoduje wydłużenie terminów dostaw i braki na rynku stali.

Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, co się stało z pieniędzmi ze sprzedaży CO2

W mediach pojawiły informacje, że tylko 4 proc. środków, pozyskiwanych ze sprzedaży praw do emisji CO2 Polska przeznaczyła na modernizację energetyki i odchodzenie od technologii węglowych. Ministerstwo Klimatu dementuje te zarzuty i przypomina, że zgodnie z przepisami unijnymi przynajmniej 50 proc. środków ze sprzedaży CO2 jest wydatkowane co roku na cele klimatyczne.

Ceny miedzi w Londynie w dół, wiele czynników przemawia za risk-off

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje. Perspektywa zaostrzenia polityki pieniężnej w USA i ryzyko wojny na Ukrainie negatywnie wpływają na nastroje inwestorów na wszystkich rynkach i nie ominęło to rynków metali. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej wobec 9.990,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji – podają maklerzy.

Renault Megane GrandCoupe – szczęściarze z nas!

Cześć, kiedy słyszę określenie „grand coupe” przed oczami pojawia mi się jak sama nazwa wskazuje większy pięciodrzwiowy samochód o rasowej sylwetce, z dynamicznie opadającą linią dachu w stylu coupe. Zwykle od razu kojarzy mi się z jakimś samochodem marki premium. Dziś na planie mam jednak Renault Megane Grand Coupe, które nie kojarzy mi się ani z coupe, ani tym bardziej z premium… Choć Renault uważa nieco inaczej.

 

Petrolhead czy eko – kim jesteś?

    Rynek motoryzacyjny stale się zmienia, cały czas ewoluuje. Można by napisać kolejny artykuł o tym, że auta elektryczne to przyszłość, a spalinowe odchodzą w zapomnienie, bardzo rzadko jednak poruszana jest kwestia preferencji. W tym artykule podejmiemy temat zwolenników aut eko oraz „mocnych” spalinówek.    

CO2 zdrożało przez wzrost cen gazu i węgla

Ostra zima, zwiększona produkcja w Azji, ograniczenie dostaw gazu z Rosji spowodowały 8-krotny wzrost cen gazu. Jego braki zmusiły przedsiębiorców do wykorzystania węgla, co z kolei doprowadziło do trzykrotnego wzrostu ceny uprawnień do emisji CO2 od początku 2020 r. do 2022 r. – wyjaśnia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Trzecia linia walcownicza poprawia wyniki CMC Poland

Jesienią ubiegłego roku koncern CMC wyraźnie zwiększył wartość sprzedaży i wyniku EBITDA. Dla polskiej huty spółki wzrost EBITDA był niemal pięciokrotny. Na wyniki wpłynęło m.in. wykorzystanie nowej linii walcowniczej, która spowodowała, że zamiast półwyrobów o niższej marży huta sprzedaje wyżej cenione wyroby gotowe.

Już jutro nasza konferencja. Rozmowa z Piotrem Nowakiem na początek

Rozmowa Rafała Kergera z Piotrem Nowakiem, ministrem rozwoju i technologii, otworzy w czwartek konferencję EEC Trends pod patronatem WNP.PL w hotelu Sheraton Grand Warsaw. Zaraz potem Adam Sierak porozmawia z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, następnie Jacek Ziarno zaprosi naszych gości na debatę pt. „Globalne łańcuchy dostaw”. Biznes i przedstawiciele rządu i administracji będą debatować cały dzień, a wszystkie dyskusje będziemy transmitować na WNP.PL. Event zakończy gala WNP Awards. EEC Trends to wstęp Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wpłynęło 5,5 mld euro z dwutlenku węgla

Polska, sprzedając w 2021 roku na aukcjach blisko 105,3 mln uprawnień do emisji CO2 ( EUA i EUAA), osiągnęła blisko 5,6 mld euro przychodów. To znacznie więcej niż w 2020 roku, kiedy sprzedaż przez Polskę  nieco ponad 130,1 mln uprawnień do emisji CO2 ( EUA) przyniosła około 3,15 mld euro.  Nasz kraj w sumie w latach 2013-2021 ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 ( EUA i EUAA) zyskał prawie 13,5 mld euro przychodów – wynika z informacji podanych przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

Polska zarobiła miliardy na dwutlenku węgla

Polska, sprzedając w 2021 roku na aukcjach blisko 105,3 mln uprawnień do emisji CO2 ( EUA i EUAA), osiągnęła blisko 5,6 mld euro przychodów. To znacznie więcej niż w 2020 roku, kiedy sprzedaż przez Polskę  nieco ponad 130,1 mln uprawnień do emisji CO2 ( EUA) przyniosła około 3,15 mld euro.  Nasz kraj w sumie w latach 2013-2021 ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 ( EUA i EUAA) zyskał prawie 13,5 mld euro przychodów – wynika z informacji podanych przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

Peugeot E-2008 – średnia cena, średni zasięg, ale nadal sporo do lubienia

Oto nowy Peugeot e-2008, czyli elektryczny SUV segmentu B, którego ceny zaczynają się od niecałych 150 tysięcy złotych i który w najdroższej wersji kosztuje aż 170 tysięcy.

Dużo, jak za samochód tej wielkości, co? Wiadomo, że za elektryki płacimy więcej, ale czy warto zapłacić akurat za tego? 

To interesujący samochód, który może i ma trochę za mały zasięg, ale nadrabia charakterem. Mimo wszystko, w tej cenie można już oczekiwać czegoś więcej i więcej „samochodu w samochodzie” dostaniemy u konkurencji. Jakiej?

Mercedesy Klasy S – nie chcesz prowadzić

Dziś mamy do czynienia już z siódmą generację słynnej „eski”. Pierwszy Mercedes Klasy S o oznaczeniu W116 pojawił się 1972 roku i zapoczątkowała rozwój chyba jednej z najbardziej cenionych i pożądanych limuzyn świata. Od tego momentu eski służyły wysoko postawionym dostojnikom państwowym, biznesmenom, mafiozom, szejkom i wszystkim tym, dla których pieniądze to raczej mały problem. Dlaczego jednak ten model stał się tak popularny? Bo tak jak wspomniałem wam wcześniej oferował to, o czym konkurencja nawet jeszcze nie śniła. Przykładowo już w generacji W126 z 1979 roku dostępna była elektrycznie regulowana tylna kanapa, czy poduszki powietrzne. W 1991 roku generacja W140 miała już ksenonowe reflektory. No i do tego wszystkiego każda s klasa oferowała niesamowity komfort podróżowania.

ArcelorMittal Poland inwestuje 105 mln zł w Krakowie

ArcelorMittal Poland w swojej krakowskiej walcowni zimnej prowadzi program inwestycyjny o wartości 105 mln zł. W planach trzy projekty: wymiana silników walcarki, modernizacja linii trawienia blach i zakup nowej szlifierki. Zakończenie programu przewidywane jest na koniec tego roku.

W KGHM niebawem ruszą negocjacje płacowe. „Straciliśmy przez Polski Ład”

W ostatnich dniach na konta załogi KGHM Polska Miedź wpłynęły pensje za grudzień minionego roku i tzw. czternastki. W ocenie przedstawicieli związków zawodowych każdy pracownik na wynagrodzeniu, od nowego roku, straci między 500 a 1500 złotych. Na przełomie stycznia i lutego rozpoczną  się w spółce negocjacje płacowe, które powinny wypracować mechanizm waloryzacji wynagrodzeń w 2022 roku.

ZGH Bolesław inwestuje w kogeneracyjny blok gazowy

Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” podpisały umowę na realizację budowy kogeneracyjnego bloku gazowego o docelowej mocy 12 MW. Zgodnie z zapisami kontraktu wykonawcą zostało konsorcjum firm na czele z Instalem-Energomontażem. Projekt uzyskał dofinansowanie NFOŚiGW z puli środków norweskich przeznaczonych na aktywną ochronę środowiska.

Ostatnie dni rejestracji na EEC Trends

Trwa rejestracja uczestników na EEC Trends. Kolejna edycja konferencji, podczas której omawiane będą aktualne i najważniejsze dla gospodarki tematy, odbędzie się 20 stycznia 2022 r. w Warszawie. EEC Trends to wstęp do największego spotkania biznesowego Europy Centralnej – Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Najlepsze projekty dla klimatu. Startuje prestiżowy ranking

Zielona transformacja, jako jeden z megatrendów, staje się ważnym nurtem polskiej gospodarki. Coraz więcej firm wpisuje cel ograniczania wpływu działalności gospodarczej na klimat do swoich strategii firm i owocuje konkretnymi projektami. Najciekawsze z nich zostaną wyróżnione w kolejnej edycji Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych.

Wyjaśniamy: jak skręca 2,2-tonowe Porsche Cayenne

W kolejnym odcinku z serii #trochętechniki pochylimy się nad Porsche Cayenne Coupe GTS.

 

Cayenne GTS ma 4-litrowy silnik V8, który osiąga 460 KM i pozwala mu osiągnąć 100 km/h w zaledwie 4,5 s. Jednak nie to robi tutaj największe wrażenie.

 

Ten duży SUV waży aż 2,2 tony, ale w zakrętach zdaje się ten fakt zupełnie ignorować. Prowadzi się świetnie i daje kierowcy przyjemność z prowadzenia, a nie poczucie walki z gigantyczną masą zmuszaną do sportowej jazdy.

To wszystko jednak zasługa inżynierów Porsche, którzy za pomocą systemów i komputerów przeliczających mnóstwo danych wciskają Cayenne tam, gdzie wydawałoby się, że się nie zmieści.

Jak to robią? O tym w filmie.

Ceny miedzi w Londynie najwyższe od października

Miedź na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana najwyżej od X 2021 r. w reakcji na zacieśnianie się sytuacji na rynkach metali. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana blisko 10.064,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji – podają maklerzy.

Kia e-Niro – Ruszam w poszukiwaniu źródeł energii. Kilka ciekawych faktów

Podróżowanie samochodem elektrycznym często skłania nas do refleksji na temat zużycia energii. W tym filmie przedstawię kilka ciekawych faktów związanych z jej pozyskiwaniem.

Kiedy na krótkich dystansach korzystamy z samochodu elektrycznego, który ładujemy w domu, to raczej nie przejmujemy się naszym stylem jazdy oraz zużyciem energii. Mamy świadomość, że uzupełnimy ją, gdy tylko zaparkujemy w garażu.

Inaczej jest, kiedy podróżujemy na dłuższych dystansach. Możemy zacząć się zastanawiać, czy zasięg drastycznie się nie zmieni, gdy będziemy zbyt agresywnie przyspieszać lub nasza prędkość będzie zbyt wysoka. Ładowarek przy trasie jest coraz więcej, a uzupełnianie prądu w akumulatorach coraz szybsze i wygodniejsze. Korzystanie z elektromobilności to dobry moment, aby dowiedzieć się, ile elektrowni jest w Polsce oraz jaki jest najpopularniejszy sposób wytwarzania energii. 

Podczas podróży naszą długodystansowa Kią [url=https://autokult.pl/t/109453,kia-e-niro]e-Niro[/url] weryfikuję jej zasięg oraz zużycie energii, ale też pokazuję ciekawe miejsca, w których pozyskiwana jest energia. Nie są to jednak konwencjonalne elektrownie. Jeżeli jesteście ciekawi, jaki potencjał energetyczny kryje woda, wiatr oraz słońce, zapraszam do oglądania!

 

Ceny miedzi w Londynie mocno rosną

Miedź na giełdzie metali w Londynie mocno drożeje i jest wyceniana najwyżej od 25 listopada 2021 r. w reakcji na ryzyko akcji strajkowej w kopalni miedzi w Kolumbii Brytyjskiej. Z kolei banki podwyższają swoje 12-miesięczne targety ceny metalu – nawet do 12.000 USD za tonę. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 1,3 proc. – po 9.843,00 USD za tonę – podają maklerzy.

Ceny miedzi w Londynie rosną

Miedź na giełdzie metali w Londynie zyskuje w trakcie wtorkowej sesji. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 9.564,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji – podają maklerzy.

Cło węglowe ma słuszne podstawy, ale skutki mogą być katastrofalne

– Ten rok będzie okresem rosnących kosztów energii, transportu i materiału wsadowego. Ewentualne wprowadzenie opłaty wyrównawczej CBAM to skomplikowany system z trudnym procesem weryfikacji. Mocne ograniczenie eksportu będzie katastrofalne dla europejskiego rynku, który na razie potrzebuje dostaw z krajów trzecich – ostrzega Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Peugeot 308 – pokochasz i znienawidzisz

Peugeota 308 jak i jego poprzednie wcielenie 307 śmiało mogę nazwać  cichociemnymi hatchbacków. Auta, które już w momencie premiery wyglądały staro. No dobra może poza tą pierwszą generacją 308  z lat 2007-2015 bo rzeczywiście wtedy Peugeot chciał nieco nadać 308 charakteru, ale później wyszła kolejna generacja i znowu wróciliśmy do punktu wyjścia. Teraz Peugeot wprowadził najnowszą generację tego modelu, która pasuje do swoich poprzedników jak punk do zlotu konserwatywnych seniorów.